Ciasto " Stefanka " znajdziecie również pod nazwą miodownika z kremem z kaszy manny.
Stefanka to nic innego, jak nasze tradycyjne kruche ciasto, tyle że z dodatkiem miodu.
Miodowe blaty przełożone kremem z dodatkiem kaszy manny, potrzebują 1-2 dni, by zmiękły, ale smak ciasta od razu po spróbowaniu, wynagradza te dni oczekiwania :)
Składniki:
- 500g mąki pszennej
- szczypta soli
- 130g cukru pudru
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 200g masła
- 2 jajka
- 3 łyżki płynnego miodu
Krem:
- 750ml mleka
- 8 łyżek kaszy manny
- 200g cukru
- 200g masła
Polewa:
- 100g masła
- 3 łyżki gorzkiego kakao
- 3 łyżki miodu
- 2 łyżki śmietany 18%, lub jogurtu naturalnego
- 2 łyżki wody
Dodatkowo:
- 100g posiekanych drobno orzechów włoskich
Ciasto:
Przygotowanie:
Ciasto:
- Mąkę mieszamy z solą, cukrem, sodą i masłem. Zagniatamy ciasto hakiem w mikserze, lub siekając nożem na stolnicy. Dodajemy płynny miód, oraz jajka, łącząc całość w jednolite ciasto. Dzielimy ciasto na 4 równe części, owijamy folią i wkładamy do lodówki na minimum 30 minut.
- Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni, blachę o wymiarach 21x21cm, wykładamy papierem do pieczenia, wałkujemy pierwszą część ciasta, na placek wielkości dna blachy, przekładamy go do blaszki wyrównując. Pieczemy placek w rozgrzanym piekarniku, przez 15 minut. Po upieczeniu pierwszego placka, postępujemy identycznie z pozostałymi, aż upieczemy w ten sposób wszystkie cztery. Miodowe placki, po upieczeniu będą twarde. TAK MA BYĆ. Ciasto po przełożeniu kremem i odstawieniu na 24 godziny do lodówki, zmięknie.
Krem:
- W międzyczasie kiedy placki się pieką, przygotowujemy budyń z kaszy manny. W garnuszku gotujemy mleko z cukrem, a kiedy zaczyna wrzeć, wsypujemy kaszę manną, mieszając teraz całość cały czas, do momentu, aż budyń znacznie zgęstnieje. Odstawiamy do całkowitego przestygnięcia.
- Masło ucieramy mikserem przez chwilę, aż stanie się jasne i kremowe, następnie stopniowo dodajemy po łyżce budyń z kaszy, do jego całkowitego wykorzystania. Powstanie krem o jednolitej konsystencji. Gotowy krem dzielimy na 3 równe części.
Polewa:
- W garnuszku zagotowujemy wszystkie składniki polewy, mieszając co jakiś czas. Delikatnie przestudzoną polewę ( może być lekko ciepła ) wylewamy na wierzch ciasta, posypujemy orzechami.
Magdalena
1 rok temuPrzygotowuję miodownik według tego przepisu już może po raz dziesiąty. Jestem bardzo zadowolona. Polecam. Dodam, że krem do wystygnięcia przykrywam szczelnie folią spożywczą, tak aby dotykała masy. W ten sposób unikniemy kożucha.
Barbara
1 rok temuSuper bardzo dziękuję za przepis polecam
Barbara W.
1 rok temuCudowny przepis i cudowny miodownik – dziękuję 💜🩵❤️💚
Krystyna
3 lata temuJest pyszne ale budyń nie ucieram tylko dodaję masło do gorącego budyniu i gorącym przekładam blaty.
Patrycja
5 lat temuPodobny przepis na miodownik mam z zeszytu babci. Jest przepyszny
Niepieprz
5 lat temuPatrycja, nasze babcie i mamy mają najlepsze przepisy !
Aniaa
6 lat temuMoja Babcia robila Stefanki – takze postanowilam zrobic z Twojego przepisu. Wyszly obledne!